Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén a nagyragadozók jelenléte állandó. Az alábbi ajánlásokat érdemes mindenkinek betartania:
"Illemtan" medvékhez:
A medve egy hím példány, és mivel most van párzási időszak a párkeresés során a ragadozók nagyobb területeket kóborolnak be, és az esetek többségében később visszatérnek eredeti élőhelyükre.
A barna medve (Ursus arctos) Magyarországon fokozottan védett faj, melynek pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 250.000 Ft.
Tilos a védett állatfajok egyedeinek zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása.
Fokozottan védett fajok károsítása, elpusztítása bűncselekmény.
A beérkező adatok függvényében az ANP Igazgatóság további tájékoztatást ad a medve mozgásáról itt, az anp.nemzetipark.gov.hu honlapon, valamint a Facebook oldalunkon.
Az európai barnamedve korábban általánosan elterjedt faj volt, de napjainkra ma már leginkább csak néhány magasabb hegységben található meg. Az erdélyi Kárpátokban jelentős a számuk, de stabil állományaik vannak a szlovákiai hegységekben, így például az Alacsony- és Magas Tátrában, a Fátrában, valamint a Szlovák-paradicsomban is - amely közvetlenül határos a Szlovák-karszttal - és egy földrajzi egységet alkot az Aggteleki-hegységgel.
Állattartóknak:
Mivel az elmúlt időszakban egyre gyakrabban jelennek meg a legelő állatállományok közelében, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, mint természetvédelmi kezelő, ezúton tájékoztat minden állattartót, aki téli legeltetést folytat, téli legeltetést tervez az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területének későbbiekben felsorolt részein, hogy a legelő állatállományuk védelme érdekében, biztonsági intézkedésekre lehet szükség, melyek javasolt módjai a következők lehetnek:
Amennyiben az állatállományukban elhullást észlelnek, melyet úgy ítélik meg, hogy farkas, vagy medve okozhatott, kérjük, haladéktalanul jelezze az ANP Igazgatóság felé, a 48/506-000 vagy 30/555-1646 telefonszámok valamelyikén.
Az eddigi rendelkezésre álló adatok szerint, az alább felsorolt területeken lehet számítani nagyragadozók felbukkanására.
Aggtelek-Rudabányai-hegyvidék:
Aggteleki-karszt, Putnoki- dombság, Rudabányai-hegység, Szalonnai karszt, a Sajó-völgy, Szendrői-rögvidék, Rakacai-völgymedence, Keleti-Cserehát, Nyugati-Cserehát.
Tokaj-Zempléni-hegyvidéken:
Központi Zemplén, Abaúji-Hegyalja, Hegyalja, Hegyközi-dombság)
Tájékoztatásul
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv 43. § (1) szerint, Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.
Amennyiben káresemény történik, a védett állat kártételének megelőzésével, a kártalanítással, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv 74. §-sa az iránymutató.
Az európai szürke farkas (Canis lupus), a barna medve (Ursus arctos) Magyarországon fokozottan védett fajok, (13/2001.(V.9. KöM rendelet) melyeknek pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 250.000 Ft.