FÖLDVÁRI ALADÁR-BARLANG
FÖLDRAJZI ELHELYEZKEDÉS
A barlang az Esztramos-hegy felhagyott kőfejtőjében, a felső, 312 m-es bányaszinten található, a barlang fennmaradása érdekében megőrzött védőpillérben helyezkedik el, bejárata a pillér keleti oldalán nyílik.
LEGFŐBB BARLANGTANI ÉRTÉKEK
Az Esztramos-hegy 305-320 tszf. magasság közötti gazdag ásványkiválásos üregeinek utolsó megmaradt képviselője. Gazdag ásványkiválások (álló és függőcseppkövek, borsókövek, egykori „kőcsillárok”, montmilch). Nagy kiterjedésű, oldott vízszintes mennyezet. Felső-pliocén kori kioldódása okán valószínűleg hazánk egyik legidősebb barlangja. Az első olyan barlang hazánkban melyet a jogszabály alapján, működő bánya területén sikerült megóvni a lerobbantástól.
A BARLANG ÁLTALÁNOS JELLEMZÉSE
A miskolci egyetem egykori geológusprofesszoráról elnevezett barlang 1964-ben nyílt meg bányaművelés során. Sorsa sokáig vitatott volt, de egy 50 x150 m alapterületű védőpillér kijelölése – a bányászat folytatása mellett – lehetővé tette fennmaradását. A kőbánya nyersanyagát képező, középső-triász korú világosszürke kristályos mészkőben kialakult, 410 m hosszú barlang befoglaló kőzete szinte csak a mennyezeten látható, minden egyéb felületet ásványkiválások borítanak. A lényegében három tágas teremből és az azokhoz csatlakozó kisebb oldalfülkékből álló rendszer maximális horizontális kiterjedése 84 m, függőleges kiterjedése alig haladja meg a 7 m-t. Formakincsének legfeltűnőbb eleme, a termek egységesen 306-307 m közötti tszf. magasságban húzódó vízszintes mennyezete, melyről a feltárás idején, kis felületen csatlakozó, hatalmas gomba alakú kőnyelvek lógtak alá.
Ezek legtöbbje a robbantások hatására leszakadt, de az aljzaton heverő tömbjeik felett illeszkedési helyük ma is jól látható. Hazánk legidősebb barlangjai közé tartozó rendszer, feltehetően a felsőpliocénben, mintegy 2 millió évvel ezelőtt, a karsztvízszint alatt oldódott ki, a mennyezet síkja pedig az egykori karsztvízszintet jelöli. A barlangot szín- és formagazdag cseppkőkéreg, -zászló, különböző vastagságú cseppkőoszlopok, kisebb méretű állócseppkövek díszítik. A függőcseppkő kevés, több helyen foltokban tövig visszaoldott. Tömeges megjelenésben heliktit-bokrok, a cseppkőmedencék körül cseppkőszínlők, valamint egyes cseppköveken 2-5 cm széles montmilch-szoknya látható. Ugyancsak nagy felületeket borítanak a vöröses-barna színű, változó méretű borsókőkiválások is, melyek között az apró gömbökből álló, a gombaszerűen elterülő, illetve a vékony korallszerű ágakban végződő változatok egyaránt megtalálhatók.
ÉLŐVILÁGA
Kis számú kis patkósorrú denevér megfigyelési adatai ismertek.
FELSZÍNI TERÜLETE
Felhagyott bányaudvarban nyílik.
HASZNOSÍTÁS
A bányaművelés megszűnése után a barlangban világítási rendszert, lépcsőket, korlátokat építettek ki, kis csoportok látogatása számára, amely néhány évig üzemelt is. Mára azonban a világítás nem használható, a látogatás megszűnt.
Gruber Péter
Fotó: Egri Csaba, Borzsák Péter, Kovács Richárd