BARLANGOK ÉS KARSZTOK NEMZETKÖZI ÉVE

Text.Published
2022. március 4.

ALMÁSI-ZSOMBOLY

FÖLDRAJZI ELHELYEZKEDÉS

Az Almási-zsomboly Bódvaszilas felett magasodó Alsó-hegy fennsíkján a Szabó-pallagi vadászháztól északi irányban attól kb. 500 méterre nyílik közvetlenül a magyar-szlovák államhatár mellett.

Bejárata egy, a tájra jellemző jelentős méretű töbör felső peremén, erősen karrosodott környezetben, jellegzetes sziklaudvarban nyílik. A zsomboly felmért hossza 353 méter, mélysége 100 méter.

LEGFŐBB BARLANGTANI ÉRTÉKEK

Az Alsó-hegy jelentős mélységű fokozottan védett barlangja. A fokozott védettséget a mélységén kívül, nagyméretű, tágas hasadékaknája, az akna alján a szálkőfalat borító, nagy kiterjedésű, és különlegesen szép cseppkőlefolyása, és egyéb ásványkiválásai indokolják.

A BARLANG ÁLTALÁNOS JELLEMZÉSE

Az ősidők óta nyitott bejáratú barlang első bejárói 1911-ben 43 méter,, 1927-ben 93 méter mélységig jutottak le. A középső-triász időszaki wettersteini mészkőben kialakult szinte teljesen függőleges, jelentős méretű aknákkal bíró járatrendszer egy megközelítőleg észak-déli irányítottságú törés mentén alakult ki. A barlang kialakulása döntően a tektonikának, majd a leszivárgó vizek oldó hatásának köszönhető. A zsomboly és az Alsó-hegy lábánál fakadó források hidrológiai kapcsolatának tisztázására, 1969-ben víznyomjelzéses kísérletet hajtottak végre, melynek eredményeként a nyomjelző anyag a zsombolytól 2 km-re északra fakadó Tapolca-forrásban, és az Andródkerti-forrásban jelent meg.

A barlang mélypontját két útvonalon, tulajdonképpen ugyanazon hasadék két végében ereszkedve, több egymásból lefűződő jelentős méretekkel bíró aknán érhetjük el. Az aknafalakat rendkívül képződménygazdag cseppkőformációk díszítik, melyek közül egyikmásik több 10 méteren át követi a mélybe ereszkedő barlangász útját. A leghíresebb és talán legszebb képződmény (cseppkőlefolyás) a barlang 3. egyben legimpozánsabb aknájának talpáról nyúlik, szinte beláthatatlan magasságba. Az aknatalpról összecseppkövesedett kövek között, kissé szűkebb keresztmetszetű járatokon érhetjük el a barlang -100 méter mélyen levő mélypontját. A barlangról általánosan elmondható, hogy aknái, cseppkőképződményei rendkívül látványosak, falai képződményekkel gazdagon borítottak. Járatait változatos alakú és színű cseppkőlefolyások, álló- és függőcseppkövek, cseppkőzászlók, heliktitek, illetve kisebb-nagyobb cseppkőmedencék díszítik. Az aknafalakat nagy felületen borítják aeroszol eredetű borsókövek. A zsomboly kitöltése a területre jellemző karsztos keletkezésre utaló vörösagyag, mely már a 10 métertől uralja az aknák aljzatát. Sok helyen ezen kitöltés a képződményeket is beszennyezte, részben természetes úton, részben a barlangot bejárók taposásának köszönhetően. A falakat nedvesen tartó leszivárgó vizek a képződmények egy részét visszaoldotta, de jelenleg is több ponton találhatóak fejlődésben levő cseppkőképződmények.

ÉLŐVILÁGA

A zsombolyban több denevérfajt észleltek, amelyekből leggyakoribb a kis patkósorrú denevér (Rhinolophus hipposideros). A barlang első aknájába időnként kisebb állatok hullanak bele.

FELSZÍNI TERÜLETE

Bejárata erdőben, egy jelentős méretű töbör felső peremén, erősen karrosodott környezetben, jellegzetes sziklaalakzatok között nyílik.

HASZNOSÍTÁS

A fokozottan védett barlang, az Igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulásával, kizárólag barlangászok számára látogatható, barlangi túra-vagy kutatásvezetővel.

Gruber Péter, Kiss Klaudia

Fotó: Egri Csaba, archív felvétel Stieber József