Fenyvesek gombaritkaságai - Fekete szagosgereben

Érdekesség
Text.Published
2025. január 30.

Phellodon niger – Fekete szagosgereben

 A ködös őszi reggel után lágy szellő fújdogál, a távolból egy szarvas bika bőgése töri meg a csendet, de nem törődöm vele. Megérkeztem az erdei fenyvesbe, lassan és figyelmesen lépdelek, figyelem a talajt, gombákat keresek.

Néhány gyakori fajt találok: vöröses nyálkásgomba, ízletes rizike, szemcsésnyelű fenyőtinóru, bársonyostönkű cölöpgomba, fenyő-perszke, de ott egy csoportban valami furcsaság, sok kis fekete foltocska világos szegéllyel.

Közelebbről szemügyre véve látom, hogy a foltok bizony gombák. A kalapok (2) 3-12 (16) cm Ø, egyedüliek vagy több összenőtt, közepük gyakran kissé bemélyedő. Színük barnás fekete vagy fekete, a fiatalok világosszürkés, kékes esetenként lila árnyalatúak, széleik világosabb kékes-fehéresek. A felületük nemezes, az idősebbeké sima vagy érdes, többnyire nem zónázott. Nedves időben fekete folyadékcseppek keletkezhetnek felületükön.

Egy vadállatok által nem rég kirúgott példányt felemelve szemem elé kerül a termőrétege. Lefutó, tüskéi fehéres szürkék, fiatalon kékes árnyalatúak, mindössze néhány milliméter hosszúak. Szintén látom a tönkjét is, ez akár 4 (5) cm hosszú, elágazó, fekete, bársonyos felülettel, vastagabb alappal. Elvágva a gomba húsát is megfigyelem, ami szürkés-feketés, száradás után sötét palaszürke, a tönkben kétrétegű, külső része nemezes, szivacsos, belső része kemény, szívós. Néhány termőtestet megtisztítok még a fotók előtt. Érzékelem a gomba szagát, amely maggira, görögszénára (fűszer és gyógynövény) emlékeztet. Teljesen belefeledkezem a fekete szagosgerebenek fotózásába, görnyedten, guggolva igyekszem minden példányt lefotózni, addig kattintgatok, amíg a gép akkuja bírja. Aksi csere után, elgémberedve, de örömmel indulok tovább. Egyébként a faj íze enyhe, fűszeres, nem ehető.

Magyarországon 2013 óta védett, természetvédelmi értéke 10 000 Ft. A Gombászok kézikönyve 2023-as kiadása szerint hazánkban ritka. A szakirodalom alapján nyár elejétől késő őszig, savanyú talajú fenyvesekben, ritkán lomberdőkben, különösen lucfenyők (Picea) és kéttűs fenyők (Pinus), ritkán hársak (Tilia) alatt található.

A következő helyeken találtam friss termőtesteit augusztus, szeptember és október hónapokban:

Alsószuha: Vad-répás 7689.1/A (1 alkalom, 2024-ben néhány termőtest).

Zádorfalva: Bakó 7688.2/B (10 alkalom, 2014-ben több, 2015-ben kevesebb termőtestet figyeltem meg, majd 2022-ben újra megtaláltam több termőtestét. 2014-15-ben könnyebben meg lehetett találni, 2022-ben is nagyszámú termőteste volt, de rejtettebben húzódtak meg a fenyves talaján, 2023-ban kevesebb, 2024-ben még kevesebb, pár tucat termőtest került elő.

Mindkét helyen savanyú talajú erdei fenyő (Pinus) alatt találtam.

Az állomány csökkenéshez hozzájárul az élőhelyek felégetése, ilyenkor a talajon lévő fenyőtűk is a tűz martalékává vállnak, ezáltal csökken a fajnak kedvező kisavanyodott foltok területe.

 

Szöveg és fotók: Szentgyörgyi Péter