Csörgő réce (Anas crecca)

Érdekesség
Text.Published
2025. április 2.

5 gácsér és 1 tojó csörgő réce jelent meg tél végén a Bodrog Bodrogkeresztúri szakaszán, a komp melletti részen.

Ez a kistermetű, tarka tollazatú récefaj normál esetben már messziről felrepül az ember közeledésére, de a február végi erős fagyok alatt levetkőzték félelmüket és inkább nem pazarolták az energiát a menekülésre, hiszen több kilométeres körben nem volt más fagymentes vízfelület a közelben. A felvétel legelején egy rövid ideig lehet hallani a csörgő réce nagyon jellegzetes kri-kri hangját.

A csörgő réce rendszeresen, változó számban átvonuló, de ritka, alkalmi fészkelő vízimadár faj Magyarországon. Kis számban át is telel. A hazai récefajok közül a tőkés réce után a második leggyakrabban megfigyelhető úszórécefaj. Leginkább a sekély vízű, vízinövényekkel dúsan benőtt tavakat kedveli, fészkelni is ilyen helyeken szokott, de vonuláskor más víztereken is megjelenik.

Évente egyszer költ, 8-10 tojást rak a vízi növényzet közé rejtett fészekbe, melyeken a tojó egyedül kotlik. A kotlás 3 hétig tart és még kb. 1 hónap mire a kiskacsák önállók lesznek. Mindenevő, növényi részeket, magvakat, rovarokat, békalárvákat, apró halakat is fogyaszt.

Védett madárfajunk, természetvédelmi értéke 50000 Ft.


Készítette:

Serfőző József

természetvédelmi őr