Lombos erdők gombaritkaságai: Császárgalóca (Amanita caesarea)

Text.Published
Invalid date

A császárgalóca vagy úrigomba talán a tinóruk és a légyölő galóca mellett a legtöbbször bemutatott gombafaj. 

Ha valaki nem ismeri, megpróbálom bemutatni ezt a csodás gombát. Fiatalon a gomba fehér általános burokban van és tojáshoz hasonló.

Kalapja (3) 6-20 cm Ø, fiatalon élénk narancssárga, narancsvöröses, fénylő, sima, csak ritkán marad rajta fehéres burokmaradvány, széle bordázott.

Kezdetben félgömb alakú, majd ellaposodik.

Lemezei halvány, majd élénk aranysárgák, sűrűn és szabadon állók, szélesek, élük finoman csipkézett.


Tönkje 8-16 cm hosszú, 1-3 (4) cm Ø, citromsárga vagy aranysárga, hengeres. Fejlett gallérja szintén sárga, finomszálas-pelyhes, felső része barázdált. Nagy fehér, elálló, zsákszerű bocskora van. A tönk könnyen elválasztható a kalaphústól. Húsa sárgásfehér, a kalap bőre alatt vöröses-narancssárga, puha, elég vastag.

 Szagtalantól kellemesen gombás diósig terjedő szagú. Íze diós, enyhe, jóízű, ehető, az ételt szép sárgára színezi, de hazánkban 2013 óta védett, természetvédelmi értéke: 5 000 Ft. 

A Gombászok kézikönyve 2023-as kiadása szerint hazánkban nem ritka. A szakirodalom alapján nyártól őszig, savanyú talajú lomberdőkben tölgy (Quercus), bükk (Fagus) és szelídgesztenye (Castanea) alatt fordul elő. Hazánkban egyre ritkább, bár a domb- és hegyvidéki részeken még sokfelé megtalálható. Az egyik legjobb és legdrágább ehető gombának tartják, de csak a mediterrán térségben (Dél-Európa) gyakori. Németországban ez a faj gyakran az ókori rómaiak útvonalai mentén található. Ezért feltételezik, hogy ez a gomba (a római katonai vezetők kedvenc ehető gombája) Olaszországból került be Németországba és Ausztriába.


Az alábbi lelőhelyeken találtam friss termőtesteit július, augusztus és szeptember hónapban:

Alsószuha: Jegenye-völgy 7689.1/C

Alsószuha: Kakas-vári-oldal 7689.1/C

Dövény: Határ-völgy 7689.1/D

Dövény: Nyíres 7689.3/A

Dövény: Pencs-tető 7689.1/D

Dövény: Varcsó 7689.3/A

Szuhafő: Pető-háza 7688.2/A

Zádorfalva: Latrány 7588.4/D

Melegkedvelő, savanyú talajú lomberdőkben tölgyek (Quercus) alatt került elő, a leggyakoribbnak 2014-ben találtam, legtöbbször több termőtest volt egymás közelében. Viszonylag kevés helyen figyeltem meg, ismerőseim azonban többször beszámoltak előfordulásáról elsősorban Zubogy, Ragály és Trizs környékéről.


Szöveg és fotók: Szentgyörgyi Péter