Ez a rigótól nem sokkal nagyobb madárfaj lefelé görbülő, közepesen hosszú csőrével leginkább a talajban és a talaj felszínén keresgél rovarok, férgek után.
Jellegzetes alkata, mintázata és hangja alapján semmilyen más hazai madárral nem lehet összetéveszteni. Magyar nevét felmereszthető fejtetőtollairól, tudományos nevét hangjáról kapta.
Mivel a fiókák ürüléküket az odúnyíláson át spriccelik a szabadba, így annak környéke nem éppen kellemes illatú. Innen kapta népies elnevezését: büdös banka.
A zárt erdők kivételével bárhol találkozhatunk vele, de mivel a telet Afrikában tölti, csak tavasztól őszig lehet hazánkban megfigyelni. Odúköltő faj, elhagyott harkályodúkban, kikorhadt faodúkban, épületek üregeiben fészkel leggyakrabban. 5-10 db fehér színű tojást tojik. Csak a tojó kotlik 16-18 napig, ilyenkor a hím eteti, a fiókáknak viszont közösen hordják a táplálékot. A fiókák 26-27 nap után hagyják el az odút. D típusú mesterséges odúval elősegíthetjük fészkelését.
A kisfilmen láthatunk pihenő, táplálékkereső, hernyóval „birkózó”, tollászkodó, és a hangját hallató példányt is. A felvételek Abaújszántón, Bodrogkeresztúron, Golopon, Szerencsen és Tállyán készültek 2020-25 években.
Védett madárfajunk, természetvédelmi értéke 50000 Ft.
Serfőző József
természetvédelmi őr