Gyepek gombaritkaságai: Vörös rovarrontógomba - Cordyceps militaris

Érdekesség
Közzétéve
2025. július 11.

A tavalyi évben az északi részek gyepeinek vizsgálatával több érdekes gombafaj előfordulását sikerült bizonyítanom. Ezeken felbuzdulva az idén a déli részek gyepein vizsgálódok.

November eleje van, a fű már sárgállik, de ott az a narancssárga kis henger nem fű, nem bizony, ez a vörös rovarrontógomba. Eddig egyszer 9 éve találkoztam a fajjal, igaz a találkozás szó túlzás, egy más fajról készített fényképen fedeztem fel egy termőtestét.

Most azonban itt van, alaposan megnézhetem, termőteste egy felső szélesebb fejből és egy keskenyebb tönkből áll. A két rész között az átmenet elmosódott.

A fej sárga, sárga-narancssárga, narancsvöröstől téglavörösig terjedő, nyelvvége narancsvörös szemölcsökkel finoman pontozott. Ezek a pontok a termőtesteinek nyílásai, a fejszerű részben, mint párnában, sok száz palackszerű termőtest ül, az ezekből szabadra kerülő spórák fertőzik meg a bábokat.

Tönkje 15–70 mm magas 3–10 mm Ø, a fejnél világosabb, színe fakónarancs, narancsvörös, téglavörösig vagy okkeresig változik, haránt irányú márványozottság díszíti. A fejtől szinte észrevétlenül elválasztott, gyakran ívelt, hosszú, karcsú, az elhullott rovartestig gyökerező. Húsa sárgás.

Szaga semleges. A fotók közben kezemmel kiásom (kikaparom) a példányt még látszik a gazdafaj, valószínűleg lepkebáb maradványa.

Íze jellegtelen, nem ehető. Azonban a természetgyógyászatban és a hagyományos kínai gyógyászatban a gombakivonatokat betegségek kezelésére használják. Ezt az EU-ban tudományosan nem igazolták, nem ismerték el! Használják daganatok ellen, rosszindulatú daganatos áttétek ellen, antibiotikumként, megfázás ellen, doppingszerként teljesítmény fokozására, az immunrendszer stimulálása, fertőzések ellen, szarkómák ellen.

Ezek a hatások a „Cordycepin” összetevőnek tulajdonítható.

A Gombászok kézikönyve 2023-as kiadása szerint hazánkban ritka. A szakirodalom alapján nyár végétől az első fagyos éjszakákig terem. Erdőben, parkok, kertek gyepjében, mohapárnáiban jelenik meg.

Gombafonalai a lepkék talajba süppedt bábjaiban, ritkábban a hernyóin élősködnek. Amikor a gazdaállat elpusztul, akkor jelenik meg a felszínen a gomba termőteste. (Általában egy, nagyobb termetű bábok esetében több.)

Friss termőtesteit október és november hónapokban az alábbi helyeken találtam:

Alsószuha: 1 alkalom

Dövény: 1 alkalom

Felsőnyárád: 1 alkalom

Imola: 1 alkalom

Izsófalva: 1 alkalom

Kurityán: 1 alkalom

Rudolftelep: 1 alkalom

Rudolftelep: 1 alkalom

Szuhafő: 1 alkalom

Zádorfalva: 1 alkalom

Legtöbbször gyepeken (pár méter széles patak és út közöttien is) került elő, de találtam természetes lomberdőben és szénbánya felhagyott, akáccal beültetett meddőhányóján is. 2023-ban elég gyakori volt, általában 1, egy-egy alkalommal 2 illetve 3 termőteste mindig 1-1 földalatti bábról nőtt.

Szöveg és fotók: Szentgyörgyi Péter