Alapadatok
A projekt címe:
Vízi élményútvonal megvalósítása a Bodrog és eredetfolyói mentén /
Creation of a water amusement trail on the river Bodrog and its tributaries
A projekt azonosító száma:
SKHU/1601/1.1/038
Főkedvezményezett:
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
Kedvezményezett:
Abara/Oborin Község Önkormányzata (Szlovákia)
A projekt megvalósításának kezdete:
2017.11. 01.
A projekt befejezési dátuma:
2020.01.31.
A támogatás összege:
bruttó 2 612 644 Euro
(ebből Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság 2 109 124 Euro)
A támogatás mértéke (%-ban):
100 %
A projekt bemutatása
Az INTERREG forrásból megvalósított projekt helyszíne a Bodrogköz. Bár 100 éve országhatár osztja meg a tájat, a természeti környezet, az ártéri növény- és állatvilág, az ártereket tápláló folyók nem ismerik az országhatárokat. A Bodrogköz tájhasználatát évezredek óta pusztai szabad népeink alakították, ahogy az itt élő embert is alakította a speciális ártéri környezet. Ezt a különleges világot kívánjuk bemutatni a projekt keretében a Bodrog folyóra, illetve egyik eredetfolyójára, a Laborcra felfűzött aktív ökoturisztikai szolgáltatással. Az aktív turizmus és az ökoturizmus elsősorban a természeti környezethez kapcsolódik, melyet itt nem a régiós vagy országhatárok jelölnek ki, hanem a víz, az élővilág és a benne élő ember, valamint a köztük lévő kölcsönhatások. A projekt célterülete az az észak-dél irányában mintegy 80 km-es vízi útvonal és annak környezete, amelyet az északi, szlovákiai részen a Latorca Tájvédelmi Terület, a déli, magyarországi területen pedig a Tokaj-Bodrogzug Tájvédelmi Körzet terület jelöl ki és melyet a Bodrog köt össze.
A Bodrogon és eredetfolyóin eddig is volt víziturizmus, elsősorban az országhatár és Tokaj közötti 48 km-es folyószakaszon, valamint a Bodrogzug csatornáin évente mintegy 14-15 ezer víziturista csodálta meg ezt a természeti értékekben bővelkedő tájat. Szlovákia területén található öt eredetfolyó közül a Laborc és a Latorca alkalmas kishajóforgalom biztonságos bonyolítására. A Bodrog, mint természetes zöld folyosó köti össze a Ramsari Egyezmény által óvott két madárvonuló területet, a határ szlovákiai oldalán található Laborc folyó menti, valamint a határ magyar oldalán található Bodrogzugi területet. A természeti értékek sokasága többnapos aktív kikapcsolódás élményének lehetőségét hordozza.
A projekt a közös természeti és kulturális értékekre épül, melyet a projekt partnerek alapfeladataikkal összhangban valósítottak meg, a természeti értékek védelme, a különleges élőhelyek kedvező természetvédelmi helyzetének fenntartása maximális figyelembevételével, és olyan létesítmények létrehozásával, melyek természetvédelmi bemutató és ismeretterjesztő funkciót tudnak betölteni.
A 2017-2019 között megvalósuló közös, magyar-szlovák projekt egy aktív ökoturizmusra épülő komplex attrakciócsomag kifejlesztését és a kapcsolódó infrastruktúra kiépítését célozta meg a Tokaj és Abara közötti, határon átnyúló, 80 km-es szakaszon a Bodrog és eredetfolyói mentén, melynek egyes kínálati elemei kiegészítik egymást és kapcsolódnak a közeli turisztikai látnivalókhoz is (pl. Tokaji Borvidék, Zemplén, várak stb.).
A projekt eredményeként a vízi sportokat választók részére a bodrogzugi vízi útvonalakat jelentős mértékben és az eddiginél hosszabb szakaszon járhatóbbá tettük a csatornák tisztításával, vízi átemelő és kikötő pontok létesítésével. A projektben több, mint 3,5 km-en került sor csatorna-rekonstrukciós munkálatokra a Bodrogzugban. A csatornarekonstrukciós munkálatok az alábbi tevékenységeket foglalták magukban:
A projekt egyik fontos eredménye egy kétéltű hínárvágó gépnek a megvásárlása. A projekt kezdete előtt a vízi csatornák csupán májusban, júniusban voltak járhatóak, majd a vízinövényzet (jellemzően kolokán) túlburjánzása tette sokszor lehetetlenné a természeti táj látogatását. A csatornák vízszállító képességének helyreállításával, illetve a vízi járművek átjárhatóságát biztosító speciális kétéltű, hínárvágó gép beszerzésével a kajakokkal, kenukkal történő látogathatóságot az év jelentős szakaszában biztosítani tudjuk.
A Bodrogzug területén vízitúrázni – épp az itt található páratlan gazdaságú élőhely, élővilág megőrzése miatt - csak engedély birtokában lehet, melyet az ANP Igazgatóság ad ki, jellemzően a vízitúra vezetőknek. A Bodrogzug 1989 óta nemzetközi jelentőségű vizes élőhely, ún. Ramsari Terület, ezenkívül a Natura 2000 hálózat része, melyen belül különleges madárvédelmi, illetve kiemelt jelentőségű, különleges természetmegőrzési terület.
A vízi túraútvonal-fejlesztés projektelem keretében további 4 db minősített kikötőpontot hoztunk létre a Bodrog folyó magyarországi szakaszán, további 4 db-ot pedig a szlovák oldalon lévő Laborc folyón és a Bodrog szlovák szakaszán. Ez utóbbi létesítmények illeszkednek a Magyar Kajak-Kenu Szövetség által fejlesztett országos folyóvízi kikötőpont-hálózatba is.
A projekt során kerékpáros és lovas túraútvonalakat jelöltünk ki több, mint 32 km-en magyar oldalon, 12 km-en pedig szlovák oldalon.
Karbantartásukat, a túrázók kényelme érdekében, a projekt partnerek saját maguk végzik el, az Igazgatóságnál erre a célra a projekt keretében 1 db gréder, 1 db simító adapter és 1 db tömörítő henger került beszerzésre. Mivel a kijelölt kerékpáros és lovas túraútvonalak ártérben helyezkednek el, ezért természetesen a csapadék és az árvíz befolyásolja azok járhatóságát.
A határtól Tokaj váráig tartó szárazföldi túra útszakaszt 80 db - kétoldalas fa tartószerkezetű - tájékoztató tábla kíséri végig, amelyeken bemutatásra kerül pusztai szabad népeink (szkíták, hunok, avarok, magyarok) itteni tájalakító szerepe, egy-egy útvonalmenti település története, a Bodrogköz történelme, hiszen tudjuk, hogy gyökerek nélkül a fák sem bontanak virágot és nem hoznak termést. Emellett a tájékoztató táblák a térség természeti értékeit, élővilágát, védett növény- és állatfajait, a vízi és szárazföldi túraútvonalakat bemutató térképeket ábrázolja.
A fenti útvonalakon továbbá összesen 13 db madármegfigyelő torony, 6 db esőbeálló és 4 db lovas pihenőhely, 32 db rönkasztal és 64 db rönkpad, 21 db tűzrakóhely, 5 db rönkjáték színesíti az élményt, melyet ez a csodálatos természeti értékekkel rendelkező térség nyújt a látogatónak. Emellett 21 db fa hulladékgyűjtő is elhelyezésre került.
A vízi- és szárazföldi túraútvonalak használatához kerékpárokat, 5 és 9 személyes csónakokat, 4-fős kenukat, kajakokat, mentőmellényeket szereztünk be.
A térségbe látogatók 5 újonnan kialakított információs-bemutató központban további élményekre tehetnek szert, melyből 4 db magyar oldalon, 1 db szlovák oldalon található:
A projekt komplexitása abban is megnyilvánul, hogy több turisztikai szolgáltató partner is bevonásra került/kerül. 2020-ban 12 helyi turisztikai szolgáltatóval kötöttünk együttműködési megállapodást a Laborc-Bodrog folyókon, illetve a Bodrogzug területén a minőségi turisztikai forgalomnövelés elérése, a turisztikai szolgáltatások színvonalának emelése, a projekt keretében létrehozott beruházási elemek hosszú távú fenntartásának elősegítése céljából.
A projekt megvalósítása során gondoskodtunk a térségbe látogatók fogadásában kulcsszerepet játszó helyi vállalkozók, személyek képzéséről is: 30 fő részvételével zajlott le a vízitúravezetői képzés, melynek eredményeként a résztvevők akkreditált végzettséget igazoló bizonyítványt kaptak. További 50 fő részvételével valósult meg az ún, vízi sport mentorprogram, melynek résztvevői a térség településeiről kerültek ki, a képzés célja a turisztikai infrastruktúra (kikötő stégek, hajótároló épületek, vízi eszközök) szakszerű, vízálláskövető használata, kezelése volt.
A bodrogzugi túrákról és a térség turisztikai és természeti értékeiről az érdeklődők hasznos információkat szerezhetnek magyar, szlovák és angol nyelven is a projekt keretében teljesen megújult internetes felületen, a www.bodrogzug.hu oldalon.
A weboldalon többek között bemutatásra kerülnek a Tokaj-Bodrogzug Tájvédelmi Körzet természeti értékei, a védett természeti terület turisztikai szabályai, a vízi közlekedés szabályai, a kapcsolódó turisztikai elemek (látványosságok).
A honlapon létrehoztunk egy interaktív térképi felületet, https://bodrogzug.hu/terkep, szintén 3 nyelven, amely Google Maps alapon teszi áttekinthetővé a látnivalókat, túraútvonalakat, távolságokat, a védett területek engedélyezett útvonalait és a védett területekkel kapcsolatos ismereteket, továbbá a környékbeli szolgáltatásokat, turisztikai látványosságokat.
Továbbá ezen az oldalon működik a Bodrogzug vízitúra túrafoglalási és jegyvásárlási rendszer, itt érhető el tájékoztatás az ajánlott túraszervezőkről és egyúttal mind a túraszervezőknek, mind a vízitúrázóknak túratervezési támogatást nyújt, például a vízállás, árvíz vagy egyéb okok miatt útvonal-korlátozások közzétételével.
A projekt keretében készült egy 5 perces és egy 16 perces bemutató kisfilm „Bodrogzug - Szabadságba mentem!” címmel, mely több csatornán megtekinthető, ízelítőt ad a térség természeti kincseiről, látnivalóiról.
Reményeink szerint a helyi lakosság egyrészt maga is élvezheti a fejlesztés keretében megújult, kialakított szolgáltatásokat, másrészt a térségi szereplőknek, a helyi turizmusból élőknek (túráztatók, szállásadók, vendéglátóhelyek) további hasznokat hozhat a fejlesztett szolgáltatás, a térségbe érkező és ott több napot is eltöltő vendégek révén.
Letölthető anyagok, hírek
Galéria
További információ a projektről:
Felházi László
osztályvezető, Zempléni Tájegység, projekt szakmai vezető
Tel: +36 48 506 000, Fax: +36 48 506 001
Mobil: +36 30 519 10 96
E-mail: felhazi.laszlo@anpi.hu
Hordós-Nagy Zsuzsa
osztályvezető, Pályázatkezelési Osztály
Tel: +36 48 506 000, Fax: +36 48 506 001
Mobil: +36 30 370 13 33
E-mail: hordos.nagy.zsuzsa@anpi.hu