A kedvezményezett neve: Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
A fejlesztés tárgya, a projekt címe: „A Világörökség részét képező élettelen természeti értékek rekonstrukciója és a hozzájuk kötődő sérülékeny élővilág megőrzését szolgáló természetvédelmi célú beavatkozások”
Projekt azonosítószáma: KEHOP_PLUSZ-3.2.1-24-2024-00004
A szerződött támogatás összege: bruttó 680.000.000 Ft
A projekt megvalósításának kezdete: 2024. 11. 04.
Tervezett befejezési dátuma: 2027. 04. 30.
A projekt tartalmának részletes bemutatása:
A világörökségi terület barlangjai:
Az Aggteleki Nemzeti Park hazánk nemzeti parkjai közül az első, amelyet hangsúlyozottan az itt található egyedülálló földtani természeti értékek, a felszíni formák és a felszín alatt húzódó barlangok megóvására hoztak létre 1985-ben. Az itt található egyedülálló felszín alatti természeti értékek, az Aggteleki-karszt barlangjai (a Szlovák-karszt barlangjaival együtt) 1995-ben felkerültek az UNESCO Világörökség listájára. A világörökségi helyszín magyarországi részén 293 db barlang található, melyek összhosszúsága eléri az 53 kilométert. A barlangok közül 25 db fokozott védelmet élvez, és további 29 pedig a megkülönböztetett védelem kategóriájába tartozik. A magyarországi részen a világörökségi gondnoki feladatokat az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság látja el.
A természeti világörökség kategóriában a jogcím odaítélésénél különösen fontos kritérium a terület zavartalanságának és érintetlenségének megléte, valamint az, hogy ennek megmaradása hosszú távon is biztosítható legyen. Az érintetlenség kérdése sokkal fogósabb, mint elsőre gondolnánk. Egy felszín alatti, élettelen természeti érték esetében ugyanis nem, vagy csak nagyon korlátozottan lehet számolni a természetes regenerálódás, a megújulás képességével, mely az egyéb felszíni – akár szárazföldi, akár vízi - élőhelyeknél nagyban elősegíti a természetes állapot fenntartását és a megőrzés sikerességét. Egy barlangban felfedezésének pillanatától kezdve óhatatlanul nyoma marad minden emberi tevékenységnek, melyek regenerálódása sok esetben csak geológiai időskálán mérhető. A föld alatti járatokat a látható és kézzelfogható tényezők mellett számos olyan hatás is éri, amely szemmel nem érzékelhető vagy rövidtávon nem észlelhető. Ilyen például a klímaváltozás, vagy a víz vegyi összetételének megváltozása. A karsztos barlangok a szén-dioxidban dúsult víz oldó és koptató hatására jönnek létre, emellett állékonyságuk is nagyban függ a beszivárgó, vagy beáramló vizektől. A víz tehát kulcsfontosságú szerepet játszik a barlangok létrejöttében, és fontos közvetítő tényezője a felszínen és a felszín alatt végbemenő folyamatoknak.
A barlangokról általánosságban elmondhatjuk, hogy minden mindennel összefügg: az élővilág függ a barlangot befogadó kőzetektől, a talaj összetételétől, a víz minőségétől, a levegő áramlásától és hőmérsékletétől. Ugyanezek a tényezők befolyásolják azonban a képződmények létrejöttét, fejlődését és fennmaradását is.
Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt világörökségi terület barlangjainak állapota mind a mai napig nagy részben érintetlen. Védelmükben sokat jelent, hogy mindkét ország területén nemzeti park található, amely önmagában jelentős garancia megőrzésükben. A fokozottan érzékeny föld alatti értékek védelmének érdekében az elmúlt években számos természetvédelmi kezelői beavatkozás történt.
A KEHOP PLUSZ támogatási konstrukcióban most megvalósuló fejlesztés célja a Világörökség részét képező, fokozottan védett barlangok, bányavágat természeti állapotának helyreállítása, a bennük található földtani és barlangtani értékek megőrzése, illetve az azokban élő különleges barlanglakó és barlangkedvelő fajok – közösségi jelentőségű és fokozottan védett vagy védett fajok, úgymint különböző denevér fajok és a kizárólag itt előforduló magyar vakfutrinka - megőrzése.
A projektben négy, fokozottan védett és jelentős barlangtani értékkel rendelkező barlang került kijelölésre, ezekben a legsürgetőbbek a beavatkozási feladatok:
A projekt során tervezett fő tevékenységek:
Barlangbejáratok biztosítása, szükséges állékonyságbiztosítási beavatkozások; a taposásra különösen érzékeny barlangok, barlangszakaszok állagvédelmét szolgáló műtárgyak (pl. létrák, áthidalások) telepítése; barlangok műszaki létesítményeinek korszerűsítése (pl. megrongált, műszakilag elavult vagy a természet- és tájvédelmi szempontokat nem kielégítő barlanglezárások felújítása, átalakítása); barlangokban egykor elhelyezett, korrodált, balesetveszélyes, funkciójukat vesztett vas- és egyéb szerkezetek eltávolítása, a barlang védelme érdekében fenntartandó szerkezetek korszerű anyagokkal történő kiváltása; világítási rendszer felújítása; és végül a fejlesztés eredményeit és a célterület értékeit bemutató és szemléletformáló feladatok ellátása.
A barlangi rekonstrukciós munkálatok az alábbi helyszíneken az alábbi fő tartalommal valósulnak meg a kiadott természetvédelmi engedélyeknek megfelelően:
A fejlesztés várt eredményei:
További információ a projektről:
Gruber Péter, általános igazgatóhelyettes, projekt szakmai vezető
Mobil: +36 30 331 1724; E-mail: gruber.peter@anpi.hu
Hordós-Nagy Zsuzsa, pályázatkezelési osztályvezető
Mobil: +36 30 370 13 33; E-mail: hordos.nagy.zsuzsa@anpi.hu
Galéria
Letölthető anyagok, cikkek: