Program neve: Interreg Magyarország-Szlovákia Program
A projekt címe: A pálos rend építészeti és kulturális örökségének megőrzése és bemutatása az Aggteleki- és a Szlovák-karszt területén (Preservation and presentation of the architectural and cultural heritage of the Pauline Order in the Aggtelek and Slovak Karst)
Projekt acronym: #paulineheritage
A projekt azonosító száma: HUSK/2302/2.4/140
A projekt megvalósításának időtartama: 2024.08.01. - 2026.07.31.
A projekt összefoglalója:
A projekt célja az országhatár közelségében két különleges helyi örökség, egyúttal építészeti- és kulturális örökség megőrzése, turisztikai és a helyi identitást növelő, közösségépítő használatának biztosítása.
Az Aggteleki- és a Szlovák-karszt területén, Martonyi és Gombaszög (Gombasek, mely ma Szalóc/Slavec község közigazgatási része) településeken olyan pálos építészeti emlékek találhatóak, mely páratlan műemlékek - már megkezdett, de még messze be nem fejezett - régészeti feltárásával és további rekonstrukciójával megőrizhetők a köz javára.
A martonyi pálos kolostor (Martonyi Háromhegyi Pálos templom- és kolostorrom) épülete és műemléki környezete 1997-től az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság vagyonkezelésében van, megmentését és rekonstrukcióját évtizedekkel ezelőtt megkezdte.
A Sine Metu Egyesület 2018-ban kezdte meg a gombaszögi pálos monostor (Gombaszögi Szűz-Mária Pálos monostor) romjainak feltárását, értékmentését és rekonstrukcióját.
A PÁLOS RENDRŐL, A MARTONYI HÁROMHEGYI PÁLOS TEMPLOM ÉS KOLOSTORROM ÉS A GÖMBASZÖGI SZŰZ-MÁRIA PÁLOS MONOSTOR MÚLTJÁRÓL ÉS JELENÉRŐL A „LETÖLTHETŐ ANYAGOK, HÍREK” MENÜPONT ALATT OLVASHATNAK.
A projekt tartalma a két közös történelmi sorsú műemléképület és környezetének további régészeti feltárása, a megkezdett korhű rekonstrukciók folytatása és összehangolt bemutatása. A fejlesztés mindkét műemlék esetében a korábbi régészeti feltárásokra és rekonstrukciós lépésekre épít. A projekt eredményeként biztosítható az európai kulturális örökségünk részét képező műemlékek hosszú távú fennmaradása. Az új rekonstrukciós elemekkel bővülő, magasabb kiépítettségi szinten bemutathatóvá váló műemléki épületek megismertetik a pálos rendet, kolostorait, őrizve ezzel a szerzetesrend több évszázados szellemi örökségét, és hozzájárulhatnak a térség idegenforgalmi potenciáljának növeléséhez.
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság a projekt keretében az alábbi fő tevékenységeket valósítja meg:
A projekt összköltsége: 1.610.985,74 EUR (melyből az uniós hozzájárulás 1.288.788,59 EUR, a nemzeti hozzájárulás 287.100,60 EUR, a saját hozzájárulás (önerő) pedig 35.096,55 EUR)
Fenti összegből az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság 937.823,15 EUR uniós támogatásban részesül, a nemzeti hozzájárulás összege pedig 234.455,79 EUR.
Partnerség bemutatása:
A projekt vezető partnere az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, partnere a Sine Metu Egyesület (Szlovákia). Mind az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, mind a Sine Metu Egyesület kezelésében van egy-egy közös történelmi sorsú műemlék, melyek hajdanán a pálos rendhez tartoztak. Az egymástól mintegy 50 kilométer távolságra épült két pálos kolostor esetében több hasonlóság és párhuzam is megfigyelhető, azon túl, hogy mindkettő hasonló természeti környezetben áll, történelmük többször is összefonódott. A két kolostorrom az Aggteleki- és a Szlovák karszt területén helyezkedik el, és a helyi közösség számára kiemelkedő értéket képvisel.
Az együttműködés előnyei:
Az Aggteleki- a Szlovák-karszt térsége egy földrajzi és kultúrtörténeti egység. A vendégmegtartó képesség növelése a határ mindkét oldalán kihívás, mint ahogy az épített kulturális örökség megőrzése is. A projektben résztvevő partnerek ugyan eltérő szervezeti struktúrában, de hasonló célokkal működnek az országhatár közvetlen közelségében. Mindkét projekthelyszín (Martonyi és Gombaszög) egyúttal idegenforgalmi helyszín is, így a helyi örökség megőrzésén túl, a két pálos kolostor gyakorlatilag párhuzamos rekonstrukciója egymást erősítve és megismertetve hozzájárulhat a térség turisztikai vonzerejének növeléséhez.
Galéria:
Letölthető anyagok, hírek:
…….
További információ a projektről:
Rózsa Sándor, szakmai vezető, természetvédelmi őrszolgálat-vezető,
Mobil: +36-30-337-0459; E-mail: rozsa.sandor@anpi.hu
Hordós-Nagy Zsuzsa, osztályvezető, Pályázatkezelési Osztály,
Mobil: +36-30-370-1333; E-mail: hordos.nagy.zsuzsa@anpi.hu