Pályázat logo

Természetes és természetközeli állapotú erdők megőrzése és felújítása az Aggteleki Tájegység erdőterületein

A kedvezményezett neve: Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság

 

A fejlesztés tárgya, a projekt címe: „Természetes és természetközeli állapotú erdők megőrzése és felújítása, az erdők természetes folyamatainak elősegítése, az egykorú, elegyetlen, szintezetlen, tájidegen fafajú erdők természetközelivé alakítása, a biodiverzitás növelése az Aggteleki Tájegység saját kezelésében lévő erdőterületein”

 

Projekt azonosítószáma: KEHOP_PLUSZ-3.2.1-24-2024-00013

 

A szerződött támogatás összege: bruttó 486.000.000 Ft

 

A projekt megvalósításának kezdete: 2025. 04. 01.

Tervezett befejezési dátuma: 2029. 09. 30.

 

A projekt tartalmának részletes bemutatása:

 

A fejlesztés szakmai-természetvédelmi háttere: 

Az Aggteleki Nemzeti Park területén a sajátos karsztos felszínnek és a szélsőséges mikroklimatikus feltételeknek, másrészt a terület biogeográfiai helyzetének köszönhetően különösen nagy élőhely- és fajdiverzitás jellemző. A terület számos védett növény- és állatfajnak, köztük endemikus (bennszülött) fajnak ad otthont, és a faji különlegességeken túlmenően további sajátosság, hogy egymáshoz viszonylag közel találhatóak meg nagyon különböző típusú, rendkívül értékes élőhelyek, ugyanis a kelet-európai füves területek mozaikosan keverednek mediterrán, alpin és kárpáti elemekkel. Az Igazgatóság feladata ezen természeti értékek védelme, őrzése, és a területek természetvédelmi kezelésével kapcsolatos feladatok ellátása.

A projekt az Aggteleki Nemzeti Park területén kijelölt természetes és természetközeli állapotú erdők megőrzését és felújítását célozza. Mintegy 1.700 hektár, az Igazgatóság saját vagyonkezelésben levő erdőterületet jelöltünk ki, melyek részei a HUAN20001 Aggteleki-karszt és peremterületei kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területnek, illetve a HUAN 100001 Aggteleki-karszt különleges madárvédelmi területnek.

 

Problémák:

  • Az általános problémák a következőkben foglalhatók össze: a globális klímaváltozás a három klímazóna (mediterrán, atlantikus, kontinentális) határán lévő Magyarország területén az előrejelzések szerint felmelegedéssel, az aszály gyakoribbá válásával, a csapadék időben és térben koncentrált hullásával, viharosabb légmozgással, összességében a szélsőséges légköri (és tovább gyűrűzve hidrológiai és egyéb) jelenségek gyakoribbá válásával fog járni. Másrészt az emberi tevékenység hatására a területek jelentős részén a természetes élővilág átalakult, degradálódott, a vadon élő állat- és növényfajok igényeinek megfelelő élőhelyek kiterjedése csökkent. A meglevő természetközeli élőhelyeket mesterségesen kialakított területek választják el egymástól, ahol a természetes növénytakaró megszűnt, vagy tájidegen fajokkal cserélődött le.
  • Az erdők esetében elmondható, hogy a nem síkvidéki erdők természetességi állapota területenként eltérő. A korábbi emberi beavatkozások elmaradása, a nemzeti parkok megalakulása előtti időszakban alkalmazott sablonos erdőhasználati eljárások – és a klímaváltozás hatásai - miatt általános probléma, hogy az erdőszerkezet természetes jellege, faji és szerkezeti változatossága kedvezőtlenül változott. A korábban elegyes, változatos szerkezetű erdők egyre inkább egykorú, szerkezet nélküli fatermelő helyekké silányodtak.
  • A projekt keretében kijelölt területen közvetlenül jelentkező, a projekt keretében kezelendő fő természetvédelmi problémák pedig a következők: jellemzően előforduló probléma a középkor fölötti (71-80 és 81-90 éves korosztályú) erdők nagy aránya, a sarjerdők nagy kiterjedése, az erdőállományok nem megfelelő térbeli tagolódása, korosztályszerkezete; a klímaváltozás hatásai és a korábbi emberi beavatkozások miatt a rendszeresen használt erdőterületeken az erdőszerkezet természetes jellegének, faji és szerkezeti változatosságának kedvezőtlen irányú változása; az idegenhonos fafajok jelenléte, terjedése; erdészeti utak nem megfelelő állapota miatt az erdőterületek nehézkes megközelítése; az erdők közjóléti funkciójának gyengülése. A fejlesztés ezen problémákat igyekszik kezelni. 

 

A projekt célja:

A KEHOP PLUSZ támogatási konstrukcióban megvalósuló fejlesztés célja az Igazgatóság Aggteleki Tájegységében a természetvédelmi kezelésben lévő erdőterületek természetességi állapotának fenntartása és javítása; az egykorú, elegyetlen, szintezetlen erdők mozaikos szerkezetének kialakítása, a tájidegen főfafajú erdőállományok természetközelivé alakítása; szálaló szerkezet kialakításának megalapozása a különböző üzemmódú erdőrészletekben, ezzel összhangban a vágásos üzemmódú erdők területének csökkentése, az egyéb üzemmódú erdőterületek növelése; a kijelölt erdőterületek természetességi állapota monitoringjának elvégzése, végül az erdőterületek közjóléti funkcióinak javítása és természetvédelmi bemutatása.

 

 A projekt megvalósítása során tervezett tevékenységek:

  • Nem őshonos, vagy idegenhonos, vagy intenzíven terjedő fafajjal fertőzött erdőrészletekből, a nem kívánatos fafajok kitermelése, helyükön őshonos fajokból álló, a terület természetes állapotára jellemző élőhelyek kialakítása; továbbá nem őshonos, vagy idegenhonos, vagy intenzíven terjedő fafajok kitermelése fásodott, nem erdőművelési ágú (legelő, szántó) területeken az eredeti művelési ágban történő használat visszaállítása érdekében.
  • Szálaló szerkezet kialakításának megalapozása a különböző üzemmódú erdőrészletekben.
  • Fátlan állapot visszaállítása beerdősülő, illetve becserjésedéssel veszélyeztetett tisztásokon a valós művelési ágnak (legelő) megfelelő hasznosíthatóság érdekében.
  • Meglevő, már befoglalt források felújítása erdei pihenőhelyeken.
  • Erdészeti utak, és út megnevezésű egyéb részletek felújítása (földmunka és kővel történő megerősítés), földutak, erdei utak karbantartása
  • Monitoring tevékenység végzése a kijelölt erdőrészletek természetességi állapotának és inváziós fajokkal való fertőzöttségének megállapítására
  • Természetvédelmi bemutatás, szemléletformálás keretében erdei pihenőhelyek kialakítása
  • A fenti feladatok ellátásához, a területek aktív természetvédelmi kezeléséhez szükséges, továbbá a természetvédelmi kezelést támogató monitoring tevékenységhez szükséges gépek és eszközök beszerzése.

 

 A fejlesztés várt eredményei:

  • A projekt eredményeként az erdők természetességi állapota, ezzel együtt az erdei élőhelyekhez, az őshonos erdőkhöz, erdei tisztásokhoz kötődő fajok természetvédelmi helyzete jelentősen javul. A természetvédelmi célú beavatkozások és kezelések az erdei élőhelyeket veszélyeztető, az erdők természetességi állapotát lerontó tényezők (pl.: idegenhonos fafajok) visszaszorításával, illetve felszámolásával közvetlenül is javulást eredményeznek.
  • A természetközeli erdőkezelés elveinek alkalmazása elősegíti az erdők természetes folyamatainak (erdődinamika, szukcesszió, regeneráció) érvényesülését, amelyek hosszabb távon természetközeli állapotú, vegyeskorú, elegyes, változatos térszerkezetű erdők kialakulásához és fenntartásához vezetnek. A projekt közvetett eredménye olyan erdőkezelési modellek kidolgozása, amelyek célja a tájképi és természetvédelmi értékek megőrzése, a biodiverzitás növekedése.
  • Összességében a projekt hozzájárul a közösségi jelentőségű élőhely-típusok, illetve a védett és közösségi jelentőségű fajok természetvédelmi helyzetének javulásához.

 

További információ a projektről:

 

Juhász Zsolt, tájegységvezető, projekt szakmai vezető

Mobil: +36 30 945 2031; E-mail: juhasz.zsolt@anpi.hu

 

Hordós-Nagy Zsuzsa, pályázatkezelési osztályvezető

Mobil: +36 30 370 13 33; E-mail: hordos.nagy.zsuzsa@anpi.hu



Galéria:

Letölthető anyagok, cikkek: