Pályázat logo

Védett gyepek természetvédelmi kezelése

Védett gyepek kezelési feltételeinek megteremtését elősegítő infrastruktúra fejlesztés és élőhely-fejlesztések az Aggteleki Tájegység gyepes élőhelyein



A kedvezményezett neve: Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság

 

A fejlesztés tárgya, a projekt címe: „Becserjésedéssel, egyéb degradációs folyamatokkal veszélyeztetett védett gyepek rehabilitációját, kezelési feltételeinek megteremtését elősegítő területkezelési infrastruktúra fejlesztése, valamint élőhely-fejlesztések az Aggteleki Tájegység gyepes élőhelyein”

 

Projekt azonosítószáma: KEHOP_PLUSZ-3.2.1-24-2025-00015

 

A szerződött támogatás összege: bruttó 565.000.000 Ft

 

A projekt megvalósításának kezdete: 2025. 04. 01.

Tervezett befejezési dátuma: 2029. 09. 30.

 

A projekt tartalmának részletes bemutatása:

 

A fejlesztés szakmai-természetvédelmi háttere: 

Az Aggteleki Nemzeti Park területén a sajátos karsztos felszínnek és a szélsőséges mikroklimatikus feltételeknek, másrészt a terület biogeográfiai helyzetének köszönhetően különösen nagy élőhely- és fajdiverzitás jellemző. A terület számos védett növény- és állatfajnak, köztük endemikus (bennszülött) fajnak ad otthont, és a faji különlegességeken túlmenően további sajátosság, hogy egymáshoz viszonylag közel találhatóak meg nagyon különböző típusú, rendkívül értékes élőhelyek, ugyanis a kelet-európai füves területek mozaikosan keverednek mediterrán, alpin és kárpáti elemekkel. Az Igazgatóság feladata ezen természeti értékek védelme, őrzése, és a területek természetvédelmi kezelésével kapcsolatos feladatok ellátása.

A projekt az Aggteleki Nemzeti Park területén kijelölt gyepes élőhelyek megőrzését és helyreállítását célozza. Mintegy 1480 hektár, az Igazgatóság saját vagyonkezelésben levő gyepes élőhelyet jelöltünk ki, melyek részei a HUAN20001 Aggteleki-karszt és peremterületei kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területnek, a HUAN 100001 Aggteleki-karszt különleges madárvédelmi területnek, a HUAN20002 Rakaca-völgy és oldalvölgyei, a HUAN20003 Bódva-völgy és Sas-patak völgye és a HUAN20005 Szuha-völgy kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területnek.

 

Problémák:

Az általános problémák a következőkben foglalhatók össze: a globális klímaváltozás a három klímazóna (mediterrán, atlantikus, kontinentális) határán lévő Magyarország területén az előrejelzések szerint felmelegedéssel, az aszály gyakoribbá válásával, a csapadék időben és térben koncentrált hullásával, viharosabb légmozgással, összességében a szélsőséges légköri (és tovább gyűrűzve hidrológiai és egyéb) jelenségek gyakoribbá válásával fog járni. A környezeti hatások közül a csapadékhiány és a szélsőséges időjárás van legnagyobb hatással a gyepes élőhelyekre és az ott élő fajokra. A csapadékhiány következtében a tájra jellemző, a jelölő élőhelyeket meghatározó növényfajok tűnnek el, jellegtelenné téve ezeket a gyepeket. Továbbá a klímaváltozás hatására az igénytelen, jól alkalmazkodó özönnövények foglalják el az őshonos fajok helyét, kiszorítva azokat természetes élőhelyükről.

A gyepeket jellemzően a hagyományos tájgazdálkodás (legeltetés és kaszálóként való használat) hozta létre és tartotta fenn, de mára jellemzően a gazdálkodás visszaszorulása, a gyepterületek (kaszálók, legelők), gyümölcsösök felhagyása figyelhető meg, mely táj- és természetvédelmi szempontból jelentős problémákat okoz, elsősorban az igen értékes félszáraz gyepek becserjésedésével. Különös veszélyeztető tényező az antropogén, illetve a szélsőséges csapadékhiányos időjárás következtében környezeti hatásként is fellépő égés, égetés. A gyepek leégése drasztikus hatással van az ott élő fajokra, elsősorban a gerinctelen állatfajokra, akár totális pusztulásukat is okozhatja, és átalakítja az élőhelyek szerkezetét.

 

A projekt célja:

A KEHOP PLUSZ támogatási konstrukcióban megvalósuló fejlesztés célja az Igazgatóság Aggteleki Tájegységében a védett természeti területek, Natura 2000 területek megőrzése a gyepes élőhelyeken aktív természetvédelmi kezeléssel, leromlott állapotú vagy erősen átalakított gyepes élőhelyek helyreállítása és kezelése, a természetes élőhelyek eltűnését veszélyeztető szukcessziós folyamatok szabályozása, a beszerzendő gépekkel a saját kezeléssel érintett területek nagyságának növelése.

 

 A projekt megvalósítása során tervezett tevékenységek:

  • Szukcessziós folyamatok szabályozását célzó beavatkozások leromlott állapotú gyepes élőhelyeken (824,47 ha)
  • A korábbi tájhasználatnak megfelelő állapotú gyepes élőhelyek fenntartása, a gyepes élőhelyek kezelése (655,85 ha)
  • A projektben kijelölt, saját vagyonkezelésben levő, Natura 2000 területek, gyepes élőhelyek aktív természetvédelmi kezeléséhez szükséges gépek és eszközök beszerzése.

 

 A fejlesztés várt eredményei:

  • A projekt eredményeként megvalósul a táji értékeket őrző gyepek fenntartása.
  • A gyepes élőhelyek természeti állapota, valamint a gyephez kötődő fajok életfeltételei javulnak.
  • Összességében a projekt hozzájárul a közösségi jelentőségű élőhely-típusok, illetve a védett és közösségi jelentőségű fajok természetvédelmi helyzetének javulásához.

 

További információ a projektről:

 

Juhász Zsolt, tájegységvezető, projekt szakmai vezető

Mobil: +36 30 945 2031; E-mail: juhasz.zsolt@anpi.hu

 

Hordós-Nagy Zsuzsa, pályázatkezelési osztályvezető

Mobil: +36 30 370 13 33; E-mail: hordos.nagy.zsuzsa@anpi.hu

 

Galéria:

Letölthető anyagok, cikkek: