Fenyvesek gombaritkaságai – Gödörkés fásgereben

Hydnellum scrobiculatum – Gödörkés fásgereben

Október van és ismét egy fenyvesben járok, visszagondolok a tavaszra, amikor itt több ezer tő fehér madársisak borította az erdőt. Bizakodom, ezt a fenyvest az előző években alig gyújtották fel, kiöregszik a „munkás” réteg, így talán a savanyú foltokon lesz érdekes gomba.

Kezdetnek néhány fenyőpereszke és igen a kis barna tölcsérek. Megnézem közelebbről ezeket a gombákat. Kalapjuk (2) 4-8 (12) cm Ø, egyedüliek vagy több rozettaszerűen összenő. Kezdetben fehéresek, közepüktől kezdődően sötétedők, barnulók, szélük fehéres-sárgás, végül teljesen mogyoróbarnásak lesznek.

Felületük finoman bársonyos, gödörkés, felhasadozó, többnyire nem zónázott. Felemelve látható a tüskés termőrétege, amely a száron lefutó, tüskéi fehéres szürkék, majd barnák. A tönkje fehérestől barnáig terjedő színű, hengeres, bársonyos felületű. Húsa barnás, kemény. Az ép gomba szaga fűszeres, Maggi kockára emlékeztet, megvágva lisztszagú. Gödörkés fásgereben lesz, amit otthon a spóravizsgálat is alátámaszt.

A faj makroszkopikusan nagyon hasonlít a sávos fásgerebenre a legfontosabb eltérések az élőhelyükben és a spórák díszítettségében mutatkozik. Fotók sokasága után boldogan lépek tovább. A faj íze fűszeres, kicsit lisztes, nem ehető. A Gombászok kézikönyve 2023-as kiadása szerint hazánkban nagyon ritka, sőt a könyv korábbi 2011-es kiadásában, hazánkban még nem találtnak szerepel. A szakirodalom alapján nyár végétől őszig, fenyő és vegyes erdőben, savanyú talajon fordul elő.

A következő helyeken találtam friss termőtesteit október és december hónapokban:

Alsószuha: Vad-répás 7689.1/A (4 alkalom, itt több tucat termőtestét észleltem)

Zádorfalva: Bakó 7688.2/B (1 alkalom, néhány termőtest)

Zádorfalva: Nagy-völgy 7588.4/D (1 alkalom, néhány termőtest)

Mindenhol savanyú talajú kéttűs fenyő (Pinus) erdőkből került elő.



Szöveg és fotók: Szentgyörgyi Péter