Galyasági körtúra
A Galyaság az Aggteleki Nemzeti Park közvetlen szomszédságában elhelyezkedő kistáj, amelyben elzártságának köszönhetően megőrizték a kis falvak a térségre jellemző építészet hagyományait, értékeit. Természeti környezetét a nagyfokú érintetlenség jellemzi.
Az 50 km-es, 10 települést érintő útvonalnak saját jelzése nincs, végig aszfaltos úton halad. Az autós forgalom csekély, így kerékpártúrához is javasolható. A dimbes-dombos útvonal szintkülönbsége mintegy 1000 m, de a legnagyobb emelkedő szintkülönbsége (Jósvafő és Aggtelek között) mindössze 165 m, amit 4,5 km-en kell teljesíteni.
Útvonala (javasolt útirány): Aggtelek – Trizs – Ragály – Imola – Kánó – (leágazás Égerszög, ill. Teresztenye zsáktelepülésekre) – Szőlősardó – 27-es út – Perkupa – Kenyérgyári elágazás – Szin – Szinpetri – Jósvafő – Aggtelek
Látnivalók, érdekességek
Az útvonal számtalan látnivalót felfűz. Igyekeztünk azokat megemlíteni, amelyek az útvonalhoz legközelebb találhatóak.
· Ragály
Az úttól jobbra, attól néhány száz méterre fekvő Balassa-Ragályi (sárga) kastély és a közelében fekvő református templom a település legfőbb nevezetességei.
· Teresztenye
A Galyaság leghangulatosabb református templomának megtekintéséhez érdemes vállalnunk a mintegy 3 km-es kitérőt. Ha körbegurulunk a faluban, a Teresztenyei-forrásbarlangból (magánterületen nyílik) kifolyó patakot is keresztezzük
· Szőlősardó
Mintegy 150 méterrel a falu után, az úttól jobbra egy pihenőhöz érünk, amely egy egykori kisebb kőbánya területén található. A késő triász Pötscheni Mészkő feltárása tekinthető meg itt.
· Perkupa
A templommal szemben, az út bal oldalán induló Petőfi utca házai díszes homlokzatukról híresek.
· Szinpetri
A falu végén balra, az egykori vízimalom épületében látható a Nagy Könyv kiállítási együttese. Az épület mögött, a domboldalban közel 100 méteres, kőből kirakott szalamandra tájképelem tűnik elénk.
· Jósvafő
A jósvafői Ófalu műemlék épületei között kanyargó Jósva-patak partján jólesik a pihenő.
· Aggtelek
Az Aggteleki-tó és az Ördögszántás közvetlenül a falu Jósvafő felé eső végénél, az út jobb oldalán található. Az Aggteleki-tó egy víznyelő eltömődésével jött létre, mára már szinte teljesen feltöltődött.